mgr Julia Konstancja Zaborowska

pok.  1.23
tel. +48 61-829-5747

Zainteresowania naukowe

Moje zainteresowania są jeszcze słabo sprecyzowane, ale najbardziej interesuje mnie nieuchwytne pogranicze ekologii i ewolucji. Jestem ciekawa ewolucyjnych konsekwencji przemian ekologicznych i vice versa, tj. zrozumienia, jak zmiany ewolucyjne kształtują ekologię organizmów. Zagadnienia te staram się zgłębiać zwłaszcza na podstawie badań molekularnych prowadzonych w populacjach naturalnych, ale uczestniczyłam również w laboratoryjnych eksperymentach ewolucyjnych. Ciekawią mnie zagadnienia z zakresu filogeografii gatunków, np. odtwarzanie historii re-kolonizacji Europy przez organizmy po okresie zlodowaceń plejstoceńskich, a także towarzyszące im zjawiska specjacji i hybrydyzacji.

Krótkie CV

2014 i 2015         Praktyki studenckie w ramach programów Erasmus oraz Erasmus Plus

Centre for Biological Diversity, University of St Andrews; tytuł projektu badawczego, wykonywanego pod opieką  prof. Michaela G. Ritchie: Multiple mating, repeated mating and the effects of ejaculate size and position on paternity in a natural population of the bushcricket Pholidoptera griseoaptera

2012 – 2016       Studia magisterskie na kierunku Biologia

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; tytuł pracy dyplomowej, wykonanej pod opieką prof. Wiesława Babika: Gen CFH u nornicy rudej – zmienność genetyczna i jej konsekwencje adaptacyjne

2007 – 2011       Studia licencjackie na kierunku Biologia

Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, Uniwersytet Warszawski; tytuł pracy dyplomowej, wykonanej pod opieką dr Alicji Gryczyńskiej-Siemiątkowskiej: Charakterystyka populacji czapli białej Egretta alba w Polsce.

Publikacje

Paternity analysis of wild caught females shows that sperm package size and placement influence fertilisation success in the bushcricket Pholidoptera griseoaptera

Parker DJ, Zaborowska J, Ritchie MG, Vahed K  (w druku w Molecular Ecology)